Opublikowany przez: Familiepl 2023-04-05 12:36:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Caleb Woods on Unsplash
Wirusowe zapalenie spojówek to choroba, która często atakuje dzieci. Jest to infekcja wywołana przez wirusy, głównie zaś adenowirusy. Objawy zapalenia spojówek u dzieci są dość charakterystyczne i można je łatwo zdiagnozować. Wirusowe zapalenie spojówek u dziecka najczęściej pojawia się w większych skupiskach ludzi, czyli na przykład w żłobkach, czy przedszkolach, gdzie wirusy łatwo się przenoszą.
Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci jest infekcyjną, zakaźną chorobą błony śluzowej tworzącej wewnętrzną powierzchnię powieki oraz powlekającej część gałki ocznej. Wirusowym zapaleniem spojówek można się łatwo zarazić – wirusy przenoszą się bowiem w wydzielinach z oczy, nosa, czy w wydychanym powietrzu. Głównym objawem wirusowego zapalenia spojówek u dzieci jest zaczerwienienie spojówek, które powoduje, że oczy wyglądają na zapłakane i "mokre". Dziecko może również odczuwać pieczenie lub swędzenie w okolicach oczu, a także łzawienie. Inne objawy, które mogą występować to:
W przypadku wirusowego zapalenia spojówek u dziecka typu gorączki gardłowo-spojówkowej, objawy mogą być nieco inne. Pojawia się wówczas obrzęk powiek, świąd, łzawienie, wysoka gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych.
Objawy te zwykle pojawiają się w ciągu 1-2 dni od momentu zakażenia wirusem. Choroba może trwać od kilku dni do 2-3 tygodni w zależności od siły infekcji i odporności dziecka.
Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci nie wymaga specjalistycznej opieki medycznej, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. W przypadku wystąpienia choroby zaleca się stosowanie specjalnych płynów do płukania oczu i kropli. Są to preparaty, które mają za zadanie przepłukać zakażone oczy, a także pozbyć się wirusów i bakterii, które powodują zapalenie. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie chłodnych okładów na oczy, aby złagodzić podrażnienia i bóle. Sprawdzą się okłady z rumianku i czarnej herbaty, które będą działały łagodząco, ściągająco i przeciwzapalnie. Warto pamiętać, aby w trakcie choroby dziecko używało wyłącznie swojego ręcznika, ponieważ wirus może łatwo się przenosić.
Bardzo trudno będzie uniknąć wirusowego zapalania spojówek u dziecka, jeśi choroba już pojawiła się w żłobku lub przedszkolu. Dzieci chętnie się ze sobą bawią, wymieniają zabawkami i innymi przedmiotami, na których mogą znajdować się wirusy wywołujące tę chorobę. Możemy postarać się zminimalizować ryzyko zakażenia poprzez większe dbanie o higienę osobista i mycie dzieciom rąk. Warto również unikać dotykania oczu rękoma, zwłaszcza, gdy mamy brudne dłonie. Nie używajmy także wspólnych ręczników, szczególnie w czasie choroby.
CZYTAJ TEŻ >> Co to jest choroba NBIA i jak się objawia?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.